AKNÉ
Az akné, vagyis az acne vulgaris a leggyakoribb bőrbetegségek egyike a világon. Az aknék közé tartoznak a bőrelváltozások vagy pattanások, a komedók, a fehér és fekete mitesszerek, a ciszták és csomók, valamint gyakori kísérője a bőr kipirosodása és a fájdalom is. Az akné nem csak a serdülőket érinti, sokaknál csak felnőttkorban jelentkezik a probléma. Egyeseknél ráadásul az akné első alkalommal csupán felnőttkorban jelentkezik.1 A fizikai tüneteken kívül az akné sokak számára érzelmileg is megterhelő, zavaró jelenség, és jelentősen befolyásolhatja az életminőséget. A tanulmányok szerint az akné az esetek több mint 50 %-ában jelentősen befolyásolja a mentális egészséget, összeköthető a gyengébb lelki egészséggel, depresszióval és akár az öngyilkosságot fontolgató gondolatokkal is. 2-4
Mi okozza az aknét?
Az aknét általában az akné négy pilléreként ismert tényezők kombinációja váltja ki.5 Az aknét tehát egy, vagy ezen különféle mechanizmusok kombinációja okozza, ezért a kezelése közvetlenül egy vagy több tényezőt céloz meg:
- eltömődött pórusok
- túlzott faggyútermelés
- baktériumok fokozott szaporodása
- gyulladás
Eltömődött pórusok
A bőr folyamatosan regenerálódik, előfordulhat azonban, hogy a pórusok körüli bőrsejtek túl gyorsan szaporodnak, ami a pórusok eltömődéséhez vezet.
Túlzott faggyútermelés
A faggyúmirigyek nélkülözhetetlenek a bőr hidratáltságának megőrzéséhez és a bőr külső rétegét képező védőréteg fenntartásához. Egyeseknél viszont a faggyú túltermelődése hozzájárul az akné kialakulásához. A hormonok túltermelésre stimulálhatják a faggyúmirigyeket. A pubertáskorban gyakori a fokozott faggyútermelés, reakcióként is felléphet az androgén hormonok fokozott termelődésének hatására közvetlenül a menstruáció előtt.
A baktériumok fokozott szaporodása
Bőrünkön több ezer baktérium nyüzsög, ezek száma rendszerint egészséges egyensúlyban van, és a bőr mikrobiótáját alkotják. Az eltömődött pórusok és a zsíros bőr azonban tökéletes környezetet teremt a baktériumok kóros elszaporodásához, amiért leggyakrabban a Propionibacterium acnes nevű baktérium a felelős.7
Gyulladás
Az eltömődött pórusok, a túlzott faggyútermelés és a baktériumok fokozott szaporodása együttesen gyulladásos válaszreakciót eredményez, azaz bőrgyulladást, kipirosodást, ami néha fájdalommal is jár.
Az akné tünetei
Az akné rendkívül gyakori a serdülők és a fiatal felnőttek körében, a tanulmányok becslése szerint a serdülők több mint 90%-át érinti. 1 Noha az akné leginkább a serdülőkorban jelentkezik, azért a bőrünk állapota felnőttkorban is figyelmet igényel.
Az akné általában az arcon jelenik meg, viszont kialakulhat a nyakon, a háton, a karon és a mellkason is. A pattanásokat, azaz az aknét általában két csoportra osztjuk: gyulladásos és nem gyulladásos bőrelváltozások. A gyulladásos akné pirosabb színű és fájdalmas, gennyes dudorokból (pustulus), élénkpiros vagy rózsaszín dudorokból (papulák), illetve gyulladásos csomóknak és cisztáknak nevezett, mélyen fekvő, fájdalmas dudorokból is állhat. A nem gyulladásos bőrelváltozások általában a szilárd dudorok, nyitott komedók (fekete pontok) és zárt komedók (fehér pontok).
Az akné jóllehet eltűnik, de sötét foltot és hegesedést hagyhat maga után. Mivel ezeket a maradandó elváltozásokat nehéz kezelni, nagy hangsúlyt kell fektetni a hatékony bőrápolásra és az aknéra hajlamos bőr kezelésére.
- táblázat: Az akné esetén gyakran megfigyelhető bőrelváltozások
A bőrelváltozás típusa |
Megnevezés |
Leírás |
Nyitott komedók |
Fekete pontok |
Eltömődött pórusok szélesebb nyílással, fekete színű komedófejjel. Régen úgy tartották, hogy a felszíni lipidek oxidációjáról van szó, később megállapították, hogy az melanin. |
Zárt komedók |
Fehér dudorok |
Bőrréteggel zárt, eltömődött pórusok, amik kis, hússzínű dudorokra hasonlítanak. |
Gyulladt papulák |
Pattanások |
Kis méretű rózsaszín vagy piros, kupolaszerű sebek, látható nyílás nélkül, amiket gyulladásos udvar vesz körül. |
Pusztulák |
Pattanások |
Fehér vagy sárgás színű kitüremkedés a bőrön, ami elhalt fehérvérsejteket tartalmaz (genny). |
Nodulák és ciszták |
Cisztás gyulladt nodulák (csomók) |
A nodula egy mélyen a bőr alatt húzódó, nagy és fájdalmas seb. Érintése nagyon fájdalmas, és kemény tapintású lehet. Hetekig vagy hónapokig is fennállhat a probléma. Amennyiben nem szívódik fel teljesen, heg alakul ki a helyén. A ciszták mérete akár néhány centiméter is lehet, sűrű, sárga váladékot tartalmazhatnak, és évekig is fennállhatnak. Hegesedésre nem hajlamosak. |
Gyulladás utáni hiperpigmentáció |
Sötét foltok |
Sötét foltok jelennek meg olyan területeken, ahol korábban akné volt. Ezek a foltok gyakrabban fordulnak elő azoknál, akik sötétebb bőrszínnel rendelkeznek, és az akné begyógyulását követően akár hónapokig is eltarthat, amíg teljesen eltűnnek. |
Kockázati tényezők
Életkor
Az akné minden korosztályt érint, bár igaz, hogy leggyakrabban serdülőkorban jelentkező probléma, de akár az újszülöttek esetében is előfordulhat, hogy röviddel a megszületésük után az anyai hormonok aknét okoznak. Sajnos néhányan akár 40 éves korukig is küzdhetnek az aknéval.1, 8
Étkezés
Az aknét súlyosbíthatják a magas glikémiás indexű élelmiszerek és a tehéntej, különösen a sovány, fogyasztása.9-11 Az étrend-kiegészítők is kiválthatják, pl. a tejsavófehérjék, amiket a fitneszterembe járók előszeretettel fogyasztanak. Mindezek ronthatják az aknés bőrállapot súlyosságát.12, 13
Környezet
A nedvesség, a melegség és az izzadság ronthat az akné állapotán, pl. torna és sportolás közben, ha bukósisakot vagy fejpántot is viselünk.14
Genetika
Sokszor az egész család küzd az aknéval, ami a genetikai alapú faggyútúltermeléssel hozható összefüggésbe. 6
Hormonális ingadozások
A hormonok közvetlen szerepet játszanak a faggyútermelésben, ezért a hormonális ingadozások, pl. a progeszteron ingadozása a menstruációs ciklus folyamán, könnyen okozhatják az akné kialakulását.11
Termékek
Egyes arcápoló termékek és összetevőik eltömíthetik a pórusokat, és közvetlenül okozhatják a komedók és az akné kialakulását.
Stressz
A tanulmányok kimutatták, hogy az akné mentális stressz hatására is kialakulhat.15, 16
Kezelési módok
Az akné kezelése egyénfüggő, függ az akné súlyosságától, enyhe, közepes vagy súlyos stádiumától.
2. táblázat: Az akné kezelési módjai
Az akné kiváltó tényezői |
Jellemző kezelési mód |
Eltömődött pórusok |
A bőrsejtek regenerálódásának és hámlási sebességének normalizálása az eltömődött pórusok számának csökkentése érdekében |
Túlzott faggyútermelés |
A faggyútermelés csökkentése vagy gátlása, a faggyú szabályozása |
Baktériumok fokozott szaporodása |
Antibakteriális készítmények használata |
Gyulladás |
Gyulladáscsökkentés |
A komedók, pattanások és foltok esetében lásd a Kamedis AC-CLEAR termékeket
Referenciák
-
Stathakis V, Kilkenny M, Marks R. Descriptive epidemiology of acne vulgaris in the community. Australas J Dermatol. Aug 1997;38(3):115-123.
-
Su P, Chen Wee Aw D, Lee SH, Han Sim Toh MP. Beliefs, perceptions and psychosocial impact of acne amongst Singaporean students in tertiary institutions. J Dtsch Dermatol Ges. Mar 2015;13(3):227-233.
-
Kubota Y, Shirahige Y, Nakai K, et al. Community-based epidemiological study of psychosocial effects of acne in Japanese adolescents. J Dermatol. Jul 2010;37(7):617-622.
-
Do JE, Cho SM, In SI, et al. Psychosocial Aspects of Acne Vulgaris: A Community-based Study with Korean Adolescents. Ann Dermatol. May 2009;21(2):125-129.
-
Gollnick HP, Dreno B. Pathophysiology and management of acne. J Eur Acad Dermatol Venereol. Jun 2015;29 Suppl 4:1-2.
-
Janiczek-Dolphin N, Cook J, Thiboutot D, et al. Can sebum reduction predict acne outcome? Br J Dermatol. Oct 2010;163(4):683-688.
-
Sardana K, Verma G. Propionibacterium acnes and the Th1/Th17 Axis, Implications in Acne Pathogenesis and Treatment. Indian J Dermatol. Jul-Aug 2017;62(4):392-394.
-
Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). Feb 2012;21(2):223-230.
-
Adebamowo CA, Spiegelman D, Danby FW, et al. High school dietary dairy intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. Feb 2005;52(2):207-214.
-
Smith RN, Mann NJ, Braue A, et al. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. Jul 2007;86(1):107-115.
-
Smith RN, Braue A, Varigos GA, Mann NJ. The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides. J Dermatol Sci. Apr 2008;50(1):41-52.
-
Simonart T. Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology. 2012;225(3):256-258.
-
Cengiz FP, Cevirgen Cemil B, Emiroglu N, et al. Acne located on the trunk, whey protein supplementation: Is there any association? Health Promot Perspect. 2017;7(2):106-108.
-
Sardana K, Sharma RC, Sarkar R. Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality. J Dermatol. Aug 2002;29(8):484-488.
-
Chiu A, Chon SY, Kimball AB. The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Arch Dermatol. Jul 2003;139(7):897-900.
-
Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, et al. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-139.