PSZORIÁZIS / PIKKELYSÖMÖR
A pikkelyes, száraz és durva bőr gyakori probléma, ami gyakran az ún. pszoriázis. A pszoriázis krónikus, gyulladásos, autoimmun bőrbetegség, ami a népesség 2-3%-át érinti, főként 15 és 35 éves kor között.
Kit érint a pszoriázis?
A pszoriázis minden korcsoportot érinthet, a csecsemőket, a gyermekeket, a felnőtteket és az időseket is.
Mi okozza ezt a bőrállapotot?
A pszoriázis leggyakoribb típusát psoriasis vulgarisnak nevezik. Noha a pontos okát még nem állapították meg, a pszoriázis az immunrendszer nem megfelelő működésével függ össze, és örökölhető. A természetes kiváltó okok, mint például a stressz vagy a rossz étrend, gyakran rontanak az állapoton.
Ilyenkor az történik, hogy a bőrsejtek a normálisnál gyorsabban szaporodnak. A bőr alatti sejtek kijutnak a bőr felső rétegére, a felhámra, ott elhalnak, de mégis ott maradnak. Ettől válik a bőr domborúvá, és sűrű, piros bevonat képződik rajta, fehér pikkelyekkel borítva.
A pszoriázis tünetei csecsemők, gyermekek és felnőttek esetében
A pszoriázis gyulladásos válaszreakció, a tünetei pedig az egyéntől és a pszoriázis típusától függően eltérőek lehetnek.
A plakkos pszoriázist a bőrön piros, ezüst vagy fehér, pikkelyesen hámló foltok jellemzik. Esetenként előfordulnak viszkető, fájdalmas és néha vérző bőrelváltozások is.
A pszoriázis főként a könyökön, a térden és a fejbőrön jellemző, de máshol is kialakulhat. A fejbőrön megjelenő pszoriázist piros, száraz, korpaszerűen lehámló foltok jellemzik.
Száraz, kipirosodott és pikkelyes bőr esetében lásd a Kamedis termékeket: PSO SKIN – TESTÁPOLÓ KRÉM és SKIN CONTROL LÁGY BŐRHÁMLASZTÓ KOCKA.